Jak stworzyć wizytówkę?
Blog

Timeline

Blog

Jak stworzyć wizytówkę?

Chciałbyś samodzielnie stworzyć wizytówkę?

Dobrze trafiłeś. W tym artykule przedstawię jak stworzyć wizytówkę w programie Adobe Photoshop. Następnie pokażę jak zrobić mockup, czyli wizualizacje naszej wizytówki. Grafika komputerowa opiera się głównie na pomyśle, a dopiero potem na umiejętnościach w programie Adobe Photoshop.
Program Adobe Photoshop oferuje wersję próbną, więc nie musisz go od razu kupować, jeśli się wachasz.

Jak powinna wyglądać wizytówka?

Powinna być ona estetyczna, odzwierciedlać wizerunek danej osoby, bądź firmy i być atrakcyjna wizualnie i kolorystycznie. Ważne, aby jej kolorystyka była zbliżona do naszej firmy/loga.

Co powinno znajdować się na wizytówce?

-Nazwa firmy / osoby

-Dane kontaktowe

-Oferta / umiejętności

-Logo, jeśli posiadamy

Od czego zacząć tworzenie wizytówki?

Przygotuj swoje dane, a następnie zastanów się o czym najbardziej chciałbyś powiadomić swojego potencjalnego klienta, ponieważ przestrzeń na wizytówce jest ograniczone, a upchanie wielu informacji na niej może sprawić, że będzie ona nieczytelna. Następnym krokiem będzie wymyślenie układu elementów na niej, na pierwszej stronie nie powinno znajdować się wiele. Jeśli robisz wizytówkę firmową to wystarczy, że umieścisz na niej logo oraz ewentualnie kilka słów, aby wyjaśnić czym się twoja firma zajmuje. Jeśli jest to osobista wizytówka to zupełnie wystarczy zdjęcie i twoje imię oraz nazwisko. Na odwrocie umieść swoje dane kontaktowe oraz twoją ofertę. Jeśli nie masz pomysłu na wygląd twojej wizytówki to możesz wzorować się na innych znalezionych w internecie, ale pamiętaj o przestrzeganiu praw autorskich.

A więc jak stworzyć wizytówkę?!

W Polsce najpopularniejszym rozmiarem wizytówek jest 90 mm x 50 mm, ale przy tworzeniu wizytówki należy pamiętać o spadzie, czyli części, która zostanie odcięta po wydrukowaniu.

Czym jest spad w wizytówkach

Do stworzenia prostej wizytówki wystarczą nam te narzędzia:

-Przesuwanie – służy do przesuwania elementów

-Wiadro z farbą – służy do wypełnienia warstwy kolorem

-Tekst – dodanie tekstu do projektu

-Skalowanie (Ctrl+t) – zmiana rozmiaru elementów

-Kadrowanie – usunięcie elementów wystających poza obszar roboczy

-Kształty – dodanie figury, bądź dowolnego kształtu

-Tworzenie i grupowanie warstw – ułatwiają zarządzanie projektem

W programie Adobe Photoshop stwórz nowy plik o wymiarach 94 mm x 54 mm. Za pomocą wiaderka z farbą wypełnij tło twojej wizytówki. Dodaj twoje logo, a następnie za pomocą narzędzia skalowania dopasuj jego rozmiary i umieść na środku, bądź w wybranym przez ciebie miejscu. Pod logiem możesz dodać napis, który zainteresuje twojego potencjalnego klienta.

Projekt wizytówki w Adobe Photoshop

Następnie możesz pogrupować warstwy, aby to zrobić zaznacz je wszystkie w oknie warstw w prawym dolnym rogu za pomocą klawisza Shift, następnie kliknij PPM i wybierz opcję grupa z warstw. Ułatwi to dalsze zarządzanie projektem.

Następnie ukryj całą grupę i przejdź to tworzenia tyłu wizytówki.

Utwórz nową warstwę, która będzie tłem i wypełnij ją kolorem. Możesz od razu przejść do wypełniania jej tekstem, bądź urozmaicić jej design przez skorzystanie z narzędzia kształty i dodać wybraną figurę geometryczną do projektu. Możesz również skorzystać z pióra i wypełnić utworzony kształt. Poustawiaj elementy na projekcie w schludny sposób i je pogrupuj. Pamiętaj o wyborze ładnej czcionki do twojego projektu, tak aby całość była czytelna. Ja w przykładzie wykorzystałem darmową czcionkę Montserrat.

Tył wizytówki w programie Adobe Photoshop

Pamiętaj o zapisaniu twojego projektu.

Wizualizacja projektu stworzonej wizytówki

Musimy pobrać wybrany mockup. Ja skorzystałem z darmowego: https://www.freepik.com/free-psd/elegant-realistic-wooden-background-business-card-mockup_3381936.htm. Otwieramy pobrany projekt w Adobe Photoshop.

Warstwy w projekcie mockupa wizytówki

Kliknij dwukrotnie na warstwę Card (Card 1 to przód, a Card 2 to tył) i zostaniesz przeniesiony do nowego projektu. Skopiuj do niego odpowiednio całą grupę z twojego projektu i wklej do projektu. Zapisz i wróć do mockupa, powinien się zaaktualizować. Zrób to samo z rewersem wizytówki. Zapisz projekt i ewentualnie wyeksportuj.

U mnie tak wygląda efekt końcowy.

Tworzenie wizytówki - mockup

Jak widzisz grafika komputerowa nie jest trudna, a w szczególności stworzenie wizytówki. Własną wizytówkę możesz wykonać w kilka minut. Najważniejszy jest pomysł, a umiejętności przyjdą z czasem. Jeśli chciałbyś się doszkolić w temacie to polecam nasze kursy grafiki komputerowej w Krakowie, a w nich między innymi kurs Adobe Photoshop oraz kurs Adobe Ilustrator. Nie zwlekaj. Zapisz się już dziś.

Zobacz też: Porady jak zostać grafikiem komputerowym.

1 Komentarz
    • Waldemar Węglarz
      kwi 17, 2024 at 8:14 AM / Odpowiedz

      Większość programów graficznych daje możliwość stworzenia profesjonalnej wizytówki. Oprócz Adobe Photoshop najczęściej wybieranym programem do tworzenia wizytówek jest CorelDraw oraz Adobe Illustrator. Zachęcam do eksperymentowania 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *