Sieci komputerowe i sieciowe systemy operacyjne
Blog

Timeline

Blog

Sieci komputerowe i sieciowe systemy operacyjne

Sieci komputerowe i sieciowe systemy operacyjne umożliwiają nam na komunikację z innymi urządzeniami i wykorzystywanie usług przez nie oferowanych. W tym artykule poznasz podstawy sieci komputerowych i najpopularniejsze sieciowe systemy operacyjne.

Podstawowe pojęcia z sieci komputerowych:

  • Sieć komputerowa to zbiór urządzeń połączonych ze sobą w celu wymiany danych.
  • Adres IPv4 jest to 32-bitowa liczba, zapisywana dla ułatwienia w postaci dziesiętnej (np. 192.168.1.1), pozwalająca na identyfikacje urządzenia w sieci oraz adresowanie danych.
  • Host jest to urządzenie posiadające adres IP, które jest źródłem, albo adresatem danych przesyłanych przez sieć.
  • Klient to urządzenie, a dokładniej jego oprogramowanie, korzystające z usług udostępnianych przez serwery.
  • Serwer jest to komputer z zainstalowanym dedykowanym, specjalistycznym oprogramowaniem, oferujący usługi innym komputerom.
  • Medium transmisyjne inaczej nośnik, jest to element sieci, poprzez który urządzenia komunikują się ze sobą i wymieniają dane. Medium takim może być kabel miedziany, światłowodowy, jak również fale radiowe (WiFi).
  • Protokół komunikacyjny to sposób lub też język komunikacji i wymiany danych między urządzeniami, określający reguły i zasady tej komunikacji.
  • DNS (ang. Domain Name System) usługa sieciowa, której zadaniem jest zamiana nazwy zrozumiałej dla człowieka, tzw. nazwy mnemonicznej na adres IP urządzenia w sieci. Jest to podstawowa usługa sieci Internet, zamieniająca adresy stron WWW na odpowiadające im adres IP serwerów na jakich te strony są przechowywane.
  • DHCP (ang. Dynamic Host Configuration Protocol) to protokół automatycznej konfiguracji ustawień, przydzielający hostom adres IP, maskę podsieci czy też adres bramy domyślniej. Jest to najczęstszy sposób przydzielenia adresów IP komputerom w sieci ponieważ nie wymaga ręcznej konfiguracji adresacji IP na każdym z nich.
  • LAN (ang. Local Area Network) – sieć zajmująca najmniejszy obszar, np. w szkole
  • WAN (ang. Wide Area Network) – sieć rozległa
  • Topologia sieci komputerowej określa relację pomiędzy urządzeniami w sieci, połączenia między nimi oraz sposób przepływu danych.

Urządzenia sieciowe

  • Karta sieciowa – każdy komputer, który ma pracować w sieci, musi mieć zainstalowany adapter umożliwiający fizyczne przyłączenie okablowania sieciowego lub odbiór danych radiowych. Każda karta sieciowa posiada unikatowy adres sprzętowy MAC wykorzystywany do identyfikowania komputera w sieci. Adres MAC składa się z 48 bitów i zapisywany jest szesnastkowo. Pierwsze 24 bity oznaczają producenta, a pozostałe 24 są unikatowe dla danego egzemplarza karty.
  • Router – to urządzenie, które służy do łączenia sieci komputerowych, na przykład sieci Internet z domową siecią lokalną. Za pomocą wbudowanych mechanizmów (np. NAT) ruter kieruje ruchem pakietów w sieci – wyznacza dla nich odpowiednią trasę. To właśnie od procesu trasowania (ang. routing) wzięła się nazwa urządzenia.
  • Switch (przełącznik) – urządzenie centralne służące do realizacji połączeń między komputerami w sieciach Ethernet opartych na topologii gwiazdy. Przełącznik przechowuje w wewnętrznej pamięci numery MAC interfejsów sieciowych, które są skojarzone z portami RJ-45 do których podłączone są komputery. Dzięki sprawdzeniu adresu każdej ramki danych switch przesyła pakiety tylko do właściwego komputera.
  • Access Point (Punkt dostępowy) – urządzenie zapewniające bezprzewodowy dostęp do zasobów sieci za pomocą WiFi.
  • Repeater Wi-Fi – wzmacniacz sygnału Wi-Fi to specjalny punkt dostępowy zamontowany w miejscu, gdzie macierzysta sieć Wi-Fi jeszcze jest dostępna. Stworzona za pomocą ekspandera sieć jest bliźniacza do już istniejącej, czyli obowiązują w niej te same nazwy, ustawienia i zabezpieczenia.

Sieciowe systemy operacyjne

  • Systemy operacyjne Windows Server to rozwiązania firmy Microsoft, które znajdują zastosowanie zarówno jako serwery pracujące w sieciach lokalnych. Oferują takie usługi jak zarządzanie użytkownikami, udostępnianie zasobów plikowych, drukarek, DHCP.
  • Ubuntu Server to specjalna edycja systemu operacyjnego Ubuntu, zoptymalizowana do pełnienia roli serwera. Popularny i darmowy system operacyjny oparty na jądrze Linux, który zdobył uznanie ze względu na swoją stabilność, bezpieczeństwo i licencje open source.
  • SUSE Linux to rodzina systemów operacyjnych opartych na jądrze Linux. Jest to jedna z popularnych dystrybucji systemu Linux, znana ze swojego zaawansowanego narzędzia konfiguracyjnego YaST oraz profesjonalnego wsparcia.

Różnica między systemem Windows Server, a systemami opartymi na Linuxie

Wersja Windowsa dla serwerów posiada interfejs graficzny, dzięki czemu wszystko możemy zrobić za pomocą myszki i klawiatury. Interfejs jest przyjazny dla użytkownika i łatwy do opanowania, natomiast w systemach opartych na Linuxie musimy korzystać z terminala tekstowego, a co za tym idzie znać trochę komend. Początkowo Linux może wydać nam się niesamowicie trudny i skomplikowany, jednak z czasem, gdy bardziej się z nim „zaprzyjaźnimy” – zobaczymy, że bardzo dużo usług skonfigurujemy o wiele szybciej niż w Windows Serverze.

Sprawdź nasze szkolenie w Krakowie: Sieci komputerowe i sieciowe systemy operacyjne!
Oferujemy:

1 Komentarz
    • admin1
      mar 25, 2024 at 6:32 PM / Odpowiedz

      Podstawowa minimalna wiedza z zakresu sieci komputerowych jest już niezbędna każdemu. Wystarczy kupić telewizor smart żeby się o tym przekonać. W większości z nich możliwa jest konfiguracja sieciowa zarówno po okablowaniu ethernet jak i po wi-fi. Zazwyczaj trzeba znać parametry sieci, do której takie urządzenie podłączamy czyli znaleźć adres IP, umieć zalogować się na router itp

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *